ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը հարց է ուղղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Պաշտպանության նախարարին փոխելու որոշման, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի դեպքերի վերաբերյալ: «Ո՞վ տվեց կրակելու հրաման կամ ո՞վ չտվեց կրակելու հրաման»,-հարց է հնչեցրել պատգամավորը:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ նախարար նշանակվում է տվյալ դեպքում մեր կառուցակարգերի համաձայն՝ վարչապետի հայեցողությամբ եւ ազատվում է վարչապետի հայեցողությամբ:
«Ես կարեւոր եմ համարում, որ եւ՛ Արտաքին գործերի նախարարի, եւ՛ Պաշտպանության նախարարի կարգավիճակում մեր քաղաքական թիմի ներկայացուցիչներն են»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ հնարավոր չէ, որ ՀՀ սահմանների պահպանության վերաբերյալ տրվի չկրակելու կամ սահմանը չպաշտպանելու հրաման, դա կլինի պետական դավաճանություն:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաեւ գերիների մասով հարցադրման մասին՝ նշելով՝ ժամանակն է, որ պատշաճ հետաքննվի գերեվարման յուրաքանչյուր դեպք: Վարչապետը հավելել է, որ զինվորական կանոնագրերը հստակ սահմանում են, թե որ դեպքում է, որ գերի ընկնելը չի համարվում հանցագործություն:

В ходе вопросов-ответов заседания НС член фракции “Честь имею” Т.Абрамян задал премьер-министру РА Н.Пашиняну вопрос о решении сменить министра обороны, а также о событиях на армяно-азербайджанской границе.   “Кто отдал приказ стрелять или не стрелять ?” - спросил депутат.
Премьер-министр РА подчеркнул, что министр в данном случае назначается и освобождается от должности по усмотрению премьера.
“Считаю важным, что в статусе и министра иностранных дел, и министра обороны представители нашей политической команды”, - отметил Н.Пашинян.
По словам премьер-министра, невозможно отдавать приказ не стрелять или не охранять границу – это будет государственной изменой.
Н.Пашинян также коснулся вопроса   по пленным,   отметив, что следует должным образом расследовать каждый случай пленения. Премьер добавил, что   военные уставы четко прописывают, в каком случае попадание в плен не считается преступлением.